KURUTULMUŞ BESİNLER NE KADAR SAĞLIKLI?

Ara öğünlerin vazgeçilmezlerinden olan kurutulmuş meyve ve sebzeler, milattan önce 4.yüzyıl Mezopotamyası’ndan bu yana hayatımızda olmasına rağmen, popülaritesinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Açlığı gidermenin ve aniden gelen tatlı krizlerinin, en pratik çözümü olan kurutulmuş besinler, gerçekten sağlığımız için yararlı mıdır? Şifa kaynağı olarak bildiğimiz kurutulmuş sebze ve meyvelerin, güçlü bir enerji kaynağı olduğunun da altını çizelim.

Meyve ve sebzelerin yapısında bulunan su miktarının özümlenmesi ile meydana gelen kurutulmuş besinlerde, besinlerin geri kalanı sağlam kalır ve besin değerleri oldukça yüksektir. Ancak içerdikleri şeker oranını yok saymak mümkün değildir.

Kurutulmuş sebze ve meyveler, kolay ve hızlı tüketilebilen bir atıştırmalık olmasının yanı sıra yüksek oranda lif içeren yapıları ile tercih sebebi oluyor. Yapılan çalışmalar kuru meyve ve sebze tüketmenin, sağlıklı bir diyette yararlı ve obezite düzeyinin düşürülmesinde de etkili olduğu saptanmıştır.

Kurutulmuş Meyve ve Sebzelerin Faydaları;

  • Lif Oranı Yüksektir… Kurutulmuş meyve ve sebzeler, aynı ürünün tazesine oranla daha fazla lif içermektedir. Yüksek düzeyde lif içeriğine sahip olan kurutulmuş besinler, bağırsak ve sindirim başta olmak üzere birçok bakımdan yararlıdır. Ayrıca lifli yapıları sayesinde uzun süre tok tutabilen ve diyetlerde sıklıkla kullanılan kurutulmuş sebze ve meyveler, kontrollü olarak tüketilebilirler.
  • Kansızlığı Önler… Kurutulmuş sebze ve meyveler, demir yönünden oldukça zengindir. Kurutulmuş besinlerin içerisinde bulunan demirin etkisini arttırmak için aynı öğünde C vitamini desteği almanızı tavsiye ediyoruz. 100 gram kuru kayısı, 100 gram biftekten iki kat daha fazla demir içeriğine sahiptir. Demir desteğinde etkili olan kurutulmuş besinlerin, anemi hastalığının oluşmasını engellediği de bilinmektedir.
  • Bağışıklığı Güçlendirir… Özellikle sarı renkli meyveler A vitamini, beta-karoten ve C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle sarı ve turuncu renge sahip kurutulmuş sebze ve meyveler, bağışıklık sistemini güçlenmesinde oldukça etkilidir. Kayısı, limon, ananas kurusunu bunlara örnek verebiliriz.
  • Kemikleri Kuvvetlendirir… Sanılanın aksine kurutulmuş sebze ve meyvelerin besin değerleri kurutulmaları nedeni ile değer kaybetmezler. Kalsiyum değerini de koruyabilen kurutulmuş besinler, kemik sağlığını korumaya da yardımcıdır. İçerdikleri yüksek kalsiyum oranı nedeni ile kemiklerin kuvvetlenmesinde etkilidirler.
  • Kan Basıncını Düzenler… Kurutulmuş meyve ve sebzelerin besin değerleri, vitamin ve mineralleri nedeni ile düzenli ve dengeli tüketilmesi halinde kan basıncını düzenlemede, hipertansiyonda ve pek çok kalp hastalığında oldukça yararlı etkilere sahiptir.
  • Antioksidan Kaynağıdır… Yapılan çalışmalar sonucunda kurutulmuş sebze ve meyvelerin, yüksek oranda antioksidan içeriğine sahip oldukları kanıtlanmıştır. Hücrelerinizi hastalıklara neden olacak serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlar, sağlığımız için son derece büyük önem taşırlar. Bu nedenle kurutulmuş sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketmemiz sağlığımız bakımından yararlı olacaktır.

Kurutulmuş Meyve ve Sebzelerin Zararları Nelerdir?

Konsantre şeker içerikleri ve yüksek kalorilere sahip olmaları nedeni ile kurutulmuş meyve ve sebzeler, kontrollü olarak tüketilmeleri gereken besinlerdendir. Diyet sırasında ya da sağlıklı beslenmek adına tüketilmesi tavsiye edilen kurutulmuş meyve ve sebzelerin, porsiyon miktarlarına dikkat ederek tüketmek gerekiyor.

Günün her saatinde tüketmeniz yerine özellikle öğle öğünlerinde tüketilmesi tavsiye edilen kurutulmuş sebze ve meyveler, fındık fıstık gibi kuruyemişler ile de karıştırılarak tüketmeye uygundur. Sağlıklı bir atıştırmalık ve ara öğün alternatifi olsalar da, kurutulmuş meyve ve sebze tüketiminde miktara dikkat etmek gereklidir.

Kurutulmuş sebze ve meyveler besin değerlerini koruyabilseler de, taze halleri kadar sağlıklı olmadıkları kesin. İşlenmemiş ve taze meyve sebzelerin daima daha sağlıklı olduğunu da belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir