Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?

Mevsimlere göre beslenme, mevsimlerdeki değişiklikleri dikkate alarak, vücudun ihtiyaçlarına uygun bir diyet takip etmeyi hedefler. Mevsimlerdeki değişiklikler, yiyeceklerin sezonlarını ve mevsimlik ürünlerin sağlıklı besin değerlerini etkileyebilir. Ayrıca, mevsimlerdeki hava koşulları da insanların vücut ihtiyaçlarını ve açlık düzeylerini etkileyebilir.

Kış aylarında beslenme ise vücut ısısını korumanıza yardımcı olacak yiyecekleri içermesi gerekiyor. Ayrıca, hava koşulları nedeniyle vücut için gereken enerji miktarı da artacağından, enerjinizi yükseltebilecek besinlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Kış mevsiminde üretilen sebze ve meyve gibi doğal besinleri tüketerek, organik beslenilmesi gerekiyor. Hastalıkların daha fazla yaşandığı kış aylarında, bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olan besinleri içeren bir beslenme programı uygulamanız yararınıza olacaktır.

Kış Aylarında Beslenme
Kış Aylarında Beslenme

Kış Aylarında Beslenme Önerileri;

 1. Kış Meyve ve Sebzelerine Öncelik Verin: Kış meyveleri ve sebzeleri, C vitamini içerirler ve vücut ısısını korumanıza yardımcı olurlar. Örnekler arasında karnabahar, lahana, kuşkonmaz, Greyfurt ve portakal gibi meyveler ve sebzeler bulunur.
 2. Bol Miktarda Lifli Gıdalar Tüketin: Lifli gıdalar, sindirim sistemini düzenler ve aynı zamanda kilo kontrolünü kolaylaştırır. Örnekler arasında kepekli ekmek, tam tahıllı makarna ve pirinç, fasulye ve nohut gibi yiyecekler bulunur.
 3. Yeterli Miktarda Protein Tüketin: Protein, vücutta hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kas dokusunun onarımına da yardımcı olur. Kış aylarında, et, tavuk, balık ve yumurta gibi protein kaynaklarını tüketebilirsiniz.
 4. Sağlıklı Yağlar Tercih Edin: Sağlıklı yağlar, vücut için gerekli olan enerjiyi sağlar ve aynı zamanda hormonların üretimine de yardımcı olur. Örnekler arasında avokado, ceviz ve fındık gibi yağ kaynakları bulunur.
 5. Sıcak İçecekler Tüketin: Soğuk hava koşulları nedeniyle, sıcak içecekler vücut ısısını korumanıza yardımcı olabilir. Örnekler arasında çay, kahve ve sıcak çikolata gibi içecekler bulunur.
 6. Su Tüketimini İhmal Etmeyin: Su, vücuttaki tüm sistemlerin çalışması için gereklidir ve ayrıca toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Günde yeterli miktarda su tüketimi, vücut sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.
Kış Aylarında Beslenme
Kış Aylarında Beslenme

Kış Aylarında Hangi Besinlerden Kaçınmalıyız?

Kış aylarında tüketilmemesi önerilen gıdalar arasında yüksek miktarda tuz, şeker ve kalori içeren yiyecekler ve konserve ürünler bulunur. Sağlıklı bir diyet takip etmek için bu tür gıdaları azaltmaya çalışmalı ve tavsiye edilen besinleri tercih etmelisiniz. Kış aylarında tüketilmemesi önerilen gıdalar şunlardır:

 • Özellikle Konserve Ürünler: Konserve ürünler, uzun süre saklanabilirler ancak bu süre zarfında besin değerleri azalabilir. Ayrıca, konserve ürünler genellikle yüksek miktarda tuz ve katkı maddesi içerirler ve bu nedenle sağlık açısından faydasız olabilirler.
 • Yüksek Miktarda Şeker İçeren Yiyecekler: Kış aylarında vücut ısısını korumanın önemli olduğu düşünülürse, yüksek miktarda şeker içeren yiyecekler tüketmek sağlık açısından faydasız olabilir. Özellikle de sık sık tüketilirse, kilo alımına neden olabilir.
 • Yüksek Miktarda Tuz İçeren Yiyecekler: Yüksek miktarda tuz tüketimi, kan basıncını yükseltebilir ve bu da sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, kış aylarında tuz tüketimini düşük tutmaya çalışın.
 • Yüksek Miktarda Kalorili Yiyecekler: Kış aylarında hava koşulları nedeniyle vücut için gereken enerji miktarı artabilir. Ancak, yüksek miktarda kalorili yiyecekler tüketmek kilo alımına neden olabilir ve bu da sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Sağlıksız Atıştırmalıklar: Sadece kış aylarında değil, tamamen tüketilmemesi gereken abur cubur denilen sağlıksız besinlerin, bedensel hiçbir yarar sağlamadığı gibi bağışıklığa da katkı sağlamaz. Aksine sağlıksız yağlar ve katkı maddeleri içeren bu besinleri, tüm mevsimlerde tüketmekten kaçınmalısınız. Bu tür besinler özellikle kış aylarında azalan hareket nedeniyle, kısa süre içerisinde kilo almanıza da neden olacaktır.
Hangi Besinlerden Kaçınmalıyız?
Hangi Besinlerden Kaçınmalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir