30 Dakikada, 500 Kalori Yakmak…

Gün içerisindeki aktivitelerinizi zorlanmadan yerine getirmek için vücudumuz enerjiye ihtiyaç duyar. Günlük alınan kalori değerleri, bu bakımdan oldukça önemlidir. Kişinin az ya da çok gıda tüketmesinden tamamen bağımsız olarak gün içerisinde tüketilen tüm besinlerdeki enerjilerin toplamı, bireyin günlük aldığı kalori miktarını belirlemektedir.

Yetişkin erkek bireyler günde 2 bin 500 kalori alması gerekirken, yetişkin kadın bireylerde günlük 2 bin kalori almak ideal olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde aldığınız kalori, yaktığınız kalorinin üzerinde ise zamanla kiloda artış söz konusu olacaktır.

Sağlıklı bir bireyseniz günlük kalori alımınızdan her gün 500 kalori az almaya başladığınızda, ortalama olarak haftada 0,2 – 0,9 kilo kaybedebilirsiniz. Örneğin, ay bazında hesaplamak gerekirse günde sadece 500 kalori azaltarak; 800 gram – 3,600 gram arasında kilo vermeniz mümkün olacaktır.

30 Dakikada, 500 Kalori Yakmak…
30 Dakikada, 500 Kalori Yakmak…

Yarım Saatte 500 Kalori Yakan Çalışmalar;

 1. Koşu: Koşu, vücut ağırlığınızı kullanarak yapılan bir egzersizdir ve kalori harcamanızı hızlandırabilir. 30 dakikada 500 kalori harcamak için, ortalama 6-7 mph (10-11 km/s) hızında koşmayı düşünebilirsiniz.
 2. Yüzme: Yüzme, kalp atış hızınızı yükselterek kalori harcamanıza yardımcı olur. 30 dakikalık bir yüzme seansı ile 500 kalori harcamanız mümkündür.
 3. Bisiklet: Bisiklette yaptığınız mesafe ve hızınıza göre kalori harcamanız değişebilir. Ancak, 30 dakikalık bir bisiklet turu ile 500 kalori harcamanız mümkündür.
 4. Spinning: Spinning (indoor cycling) dersleri, kalori harcamanızı arttıran etkili bir egzersizdir. 30 dakikalık bir spinning dersi ile 500 kalori harcamanız mümkündür.
 5. Aerobik: Aerobik, kalp atış hızınızı yükselterek kalori harcamanıza yardımcı olur. 30 dakikalık bir aerobik dersi ile 500 kalori harcamanız mümkündür.
 6. Zumba: Zumba, latin ritimlerine dayalı bir dans egzersizidir ve kalori harcamanızı arttırır. 30 dakikalık bir Zumba dersi ile 500 kalori harcamanız mümkündür.
 7. Eliptik Cihazı: Eliptik cihazı, vücudunuzun tüm kas gruplarını çalıştıran ve kalori harcamanızı hızlı bir şekilde artıran etkili bir egzersizdir. 30 dakikalık bir eliptik cihazı seansı, ortalama 500 kalori harcamanıza yardımcı olabilir.
 8. Step Aerobik: Step aerobik, adından da anlaşılacağı üzere, adım atma hareketlerini içeren bir egzersizdir. 30 dakikada 500 kalori harcamak için, ortalama 800-1000 adım atabilirsiniz.
Yarım Saatte 500 Kalori
Yarım Saatte 500 Kalori

Kalori Yakımı Nasıl Arttırılır?

Kalori yakımını artırmak için yapabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Ancak, hangi yöntemi seçtiğinizin önemi yoktur; önemli olan, sağlıklı ve düzenli bir şekilde hareket etmenizdir. Egzersizleri yaparken ve diyetinizi planlarken mutlaka bir doktor ya da bir uzmanla görüşmeniz tavsiye ediyoruz. İşte daha fazla kalori harcamanız için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Daha Fazla Egzersiz Yapın… Daha fazla egzersiz yaparak, vücudunuzun daha fazla enerji harcamasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle yüksek yoğunluklu egzersizler, kalori yakımını arttırmaya yardımcı olabilir.
 • Az Kalori Alın… Günlük kalori alımınızı azaltarak, vücudunuzun daha fazla enerji harcamaya zorlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, günlük kalori alımınızı vücut ağırlığınızın kilo cinsinden hedeflediğiniz miktarına çekin.
 • Fazla Protein Tüketin… Proteinler, vücut tarafından sindirilirken ve emilirken daha fazla enerji harcamasına neden olur. Bu nedenle, protein açısından zengin yiyecekler tüketerek, kalori yakımını arttırabilirsiniz.
 • Daha Fazla Su İçin… Su içerek, vücut tarafından sıvıyı sıvı hâline getirme ve sıvıyı vücuttan atma gibi işlemler için daha fazla enerji harcamasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Stresi Azaltın… Stres, vücutta “kortizol” adlı bir hormonun salgılanmasına neden olur ve bu hormon, vücutta yağ depolamasına yardımcı olur. Bu nedenle, stresi azaltarak kalori yakımını arttırmaya yardımcı olabilirsiniz.
Kalori Yakımı Nasıl Arttırma
Kalori Yakımı Nasıl Arttırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir