“Konfor Alanı” Neyi İfade Eder?

Konfor alanı, bir kişinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahat olduğu ve güvende olduğu ortamı ifade eder. Bu alan, bir kişinin kendine ait olan bir yer olabilir veya genellikle bulunduğu ortam olabilir.

Konfor alanı, bir kişinin düşüncelerine, davranışlarına ve duygularına göre değişebilir. Bazı insanlar için konfor alanı evleridir, diğerleri için ise açık havada yapılan etkinliklerdir. Konfor alanı, kişinin güvenliği, rahatlığı ve huzuru sağlar ve bu nedenle, insanlar genellikle bu alanları tercih ederler.

Günlük yaşamın stresi ve koşturmacası içerisinde akıp giden zamanlarımızı değerlendirmek ve dingin bir ruh haline sahip olabilmek için kendi konfor alanımızı oluşturmalıyız. Şehir yaşamından fazla mümkün olmasa da, kendimize kalan zamanları bu şekilde iyileştirerek keyif alabiliriz.

Konfor Alanı
Konfor Alanı

Konfor Alanı Nasıl Oluşturulur?

Konfor alanını oluşturmak için, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Kendinize Bir Yer Belirleyin: Bu, evinizin bir odası, bir ofis veya bir parkta bir bank olabilir. Konfor alanınızın size ait olması önemlidir.
 2. Bu Yerde Rahat Bir Ortam Yaratın: Mobilyalarınızı ve aksesuarlarınızı rahat ve hoş bir şekilde düzenleyin. İsteğinize göre, bu yere farklı renkler ve dokular ekleyerek daha rahat bir ortam yaratabilirsiniz.
 3. İçeriğini Oluşturun: Konfor alanınızı kişisel eşyalarınızla doldurun. Bu, fotoğraflar, hediye eşyaları veya sevdiklerinizle ilişkili nesneler olabilir. Bu eşyalarınız sizi mutlu ve huzurlu hissettirecektir.
 4. Gürültüden Uzak Tutun: Konfor alanınızda, gürültüden uzak durmaya çalışın. Bu, televizyon ve radyo gibi cihazlarınızı kapatarak veya bu yerde çalışmayı tercih ederek yapılabilir.
 5. Zaman Ayırın: Konfor alanınızda, zamanınızı düzenli olarak ayırın ve bu yerde rahat bir şekilde dinlenin. Bu, stres ve yorgunluğu azaltarak sizi daha huzurlu ve mutlu hissettirecektir.
Konfor Alanı Oluşturma
Konfor Alanı Oluşturma

Kendine Konfor Alanı Oluşturmanın Yararları;

 • Stres Azaltır: Konfor alanınızda, rahat bir ortam yaratırsınız ve bu nedenle, stres seviyeniz azalır. Kendinizi huzurlu ve rahat hissettiğiniz konfor alanınızda iken zihniniz dinlenir. Bu durum geçici süreli de olsa, beyninizi meşgul eden olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlar.
 • Huzur Sağlar: Konfor alanınızda, zamanınızı düzenli olarak ayırarak huzur bulursunuz. Şimdi tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp, gözlerinizi kapatarak kendinizi dinleme vaktidir. İçinizdeki huzuru en iyi hissedeceğiniz yer, kendi belirlediğiniz konfor alanı olacaktır.
 • Aitlik Hissi Verir: Konfor alanınız, sizin için özel bir yer olur ve bu nedenle, kendinizi daha güvende ve rahat hissedersiniz. Kendinizi bulunduğunuz ortama ait hissetmeniz mental rahatlamanın yanı sıra bireysel güveninizi de arttıracaktır. Ait olma duygusu, geçmişten beri insanları en iyi hissettiren duyguların başında yer alır.
 • Özgürlük Sağlar: Konfor alanınızda, kendi tercihlerinizi yapabilir ve kendi kurallarınızı belirleyebilirsiniz. Bu, sizi daha özgür hissettirecektir. Özgür olduğunuzu hissettiğiniz bu konfor alanından, eminiz ki sizde ayrılmak istemeyeceksiniz. Üstelik her birimizin üzerinde, yaşamsal baskılar varken…
 • Bağlanmaya Yardımcı Olur: Konfor alanınızda, sevdiklerinizle bağ kurarak, daha sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurarsınız. Konfor alanınızı genellikle sevdikleriniz ile paylaşmaya meyilli olacaksınız. Kendinizi ait, huzurlu ve mutlu hissetmeniz, değer verdiğiniz kişileri de yanınıza alma isteğini uyandıracak ve hayatınızdaki bireylere daha fazla bağlandığınızı hissedeceksiniz.
 • Zaman Yönetimi: Konfor alanınızda, zamanınızı düzenli olarak ayırarak, daha etkin bir şekilde zaman yönetimi yaparsınız. Kendinize ait olan yerde, kendi kurallarınız ve özgürlüğün eşsiz tadı ile hareket ederken daha kolay zaman yönetimi yapabileceksiniz.
 • İçe Dönme: Konfor alanınızda, dış dünyadan uzaklaşarak kendi düşüncelerinize daha fazla zaman ayırabilir ve içe dönüş yaparak yenilenme fırsatı bulabilirsiniz. Zaman zaman kendinizi yalnız ve sessiz bir alanda bulmak isteyecek, böyle durumlarda ise yine kendinizi konfor alanınızda bulacaksınız. Bu şekilde kendinizi, yaşamınızı ve duygularınızı sorgulayabilir, sakin bir ruh hali için kendinize zaman ayırabilirsiniz.
Kendine Konfor Alanı Oluşturma
Kendine Konfor Alanı Oluşturma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir