Kanı Sulandıran Yiyecekler

Kanın sulanması, vücudunuzda kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesidir. Kan, oksijen ve besinleri vücudunuzun her yerine taşırken, atık maddeleri de vücudunuzdan uzaklaştırır. Bu nedenle, kanın sağlıklı bir şekilde sulanması, vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işlemesi için önemlidir.

Kanın sulanmasını arttırmak için birçok yollar vardır. Fiziksel aktivite, egzersiz ve düzenli beslenme gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak kanın sulamasını arttırabilir. Ayrıca, kanın sulanmasını arttırmak için vitaminler, mineraller ve diğer bileşenler içeren besinler tüketmek de önemlidir.

Diyetisyenler ve beslenme uzmanları tarafından verilen bilgilere göre özellikle kanı sulandırma özelliği bulunan yiyecekler belirtilmiştir. Kanının sulanmasına ihtiyaç duyulan kişilerde bu yiyeceklerin özellikle tüketilmesine özen gösterilir ve mutlaka beslenme programlarında yer verilir.

Kanı Sulandıran Yiyecekler
Kanı Sulandıran Yiyecekler

Kanı Sulandıran Besin Grupları Nelerdir?

 1. Omega-3 Yağ Asitleri: Omega-3 yağ asitleri, kan dolaşımını arttırmak için önemlidir. Omega-3 yağ asitleri, somon, ton balığı, sardalye gibi yağlı balıklar, ceviz, chia ve keten tohumu gibi bitkisel kaynaklar içerir. Aynı zamanda Omega-3 yağ asitleri sağlığımız bakımından da oldukça yararlıdır ve düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
 2. Anti-inflamatuar Besinler: Anti-inflamatuar besinler, kan dolaşımını arttırmak için önemlidir. Anti-inflamatuar besinler; turunçgiller, maydanoz, brokoli, kuşkonmaz, ıspanak gibi sebzeler ve ceviz, badem, fındık gibi yiyeceklerde bulunurlar. Beslenme programında bu besinlere mutlaka yer vermek gerekir.
 3. Vitamin C: Vitamin C, kan sulanmasını arttırmak için önemlidir. Vitamin C, portakal, greyfurt, limon, kivi gibi meyveler ve brokoli, kuşkonmaz, ıspanak gibi sebzeler içerir. Düzenli olarak C vitamini bulunan yiyeceklerin tüketilmesi, kanın sulanmasına da yardımcı olacaktır.
 4. Vitamin E: Vitamin E, kan sulanmasını arttırmak için önemlidir. Vitamin E, tahin, fındık, badem, ceviz gibi yemişler ve avuç içi boyutunda bir miktar yağlı tohumlar örneğin, fındık ve ceviz içerir. E vitamini içeren yiyecekler, aynı zamanda antioksidan içerirler. Bu nedenle cilt sağlığı başta olmak üzere birçok konuda sağlığımız üzerinde olumlu etkilere sahiptirler.
 5. Kalsiyum: Kalsiyum, kan dolaşımını arttırmak için önemlidir. Kalsiyum içeriği süt, yoğurt, peynir, kabuklu deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller gibi yiyeceklerde bulunmaktadır.
 6. Magnezyum: Magnezyum kan sulanmasını arttırmak için önemlidir. Magnezyum, fındık, badem, ceviz, tahin, soya fasulyesi, chia ve baklagiller içerir. Magnezyum minerali ayrıca kalp ritminden, migren ve duygu bozukluklarına kadar pek çok sağlık sorunu üzerinde etkili olduğundan düzenli olarak alınması gerekir.
 7. Potasyum: Potasyum, kan dolaşımını arttırmak için önemlidir. Potasyum; kayısı, havuç, marul, kuru üzüm, hurma, brokoli, pancar, maydanoz, muz, siyah elma, patates, avokado, kahverengi pirinç ve soya fasulyesi gibi yiyecekler içerir.
 8. Çinko: Çinko, kanı sulandırmak için önemlidir. Çinko; tahin, yulaf ezmesi, fındık, ceviz, istiridye, kırmızı et, fasulye, kümes hayvanları, yengeç, kepekli tahıllar, deniz mahsulleri gibi pek çok besinde bulunmaktadır.
Kanı Sulandıran Besin Grupları
Kanı Sulandıran Besin Grupları

Kanın Sulanması Neden Önemlidir?

 • Oksijen ve Besinlerin Vücutta Taşınması Sağlar… Kan, oksijen ve besinleri vücudunuzun her yerine taşır, bu sayede vücudunuzun hücreleri sağlıklı bir şekilde işler.
 • Atık Maddelerin Uzaklaştırılmasına Yardımcı Olur… Kan, atık maddeleri de vücudunuzdan uzaklaştırır, bu sayede vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar.
 • Vücut Isısının Düzenlenmesinde Etkilidir… Kan, vücudunuzun ısısını düzenler, bu sayede vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar.
 • Enfeksiyon Oluşumunun Önüne Geçer… Kan, vücudunuzda enfeksiyonları önler, bu sayede vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar.
 • Ağrıların Azaltılmasında Etkilidir… Kanın sulanması, ağrıları azaltmaya yardımcı olur.
 • Kalp Sağlığını Korumayı Sağlar… Kanın sağlıklı bir şekilde dolaşması kalp sağlığını korur.
Kanın Sulanması
Kanın Sulanması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir