Bacak Boyunu Uzatan Egzersiz Önerileri

Bacak boyu genellikle genetik olarak belirlenir. Yapılan egzersizler, kemiklerin boyunu değiştirmese de, bacak kaslarının güçlenmesi ve hacimli hale getirilmesi sayesinde bacakların daha uzun görünmesini sağlanabilir. Fiziksel olarak bacak boyu değişmese de, bir illüzyon gibi daha uzun bacaklara sahipmiş gibi görünebilirsiniz.

Egzersizler, bacak kaslarının güçlenmesi, esnekliğinin arttırılması ve vücut kompozisyonunun geliştirilmesi için yararlı olduğundan, bu amaca yönelik hazırlanan egzersiz programlarını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bu egzersiz çalışmaları sayesinde güçlenen bacak kaslarınız, günlük yaşamdaki aktivitelerinizi daha kolay gerçekleştirmenizi de sağlayacaktır. Daha güçlü ve düzgün görünen bacaklara sahip olmanızın yanı sıra bacak boyunuzun da daha uzun görünmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bacak Boyunu Uzatan Egzersiz Önerileri
Bacak Boyunu Uzatan Egzersiz Önerileri

Bacak Boyunu Uzun Gösteren Egzersizler

 1. Squat: Bacak ve gluteus kaslarının güçlendirilmesi için ideal bir egzersizdir. Bir barbell veya dambıl ile yapılabilir. Egzersiz yaparken, ayaklarınız omuz genişliğinde açık tutun ve dizlerinizi dizlerin üzerinde tutun. Ağırlığı dizlerinizin üzerinde tutun ve geri dönün.
 2. Lunges: Bacak ve gluteus kaslarının güçlendirilmesi için etkilidir. Ağırlık kullanmadan yapılabilir veya dambıl veya barbell ile yapılabilir. Egzersiz yaparken, bir bacağınızı ileri atın ve diğer bacağınızı geriye doğru geri çekin.
 3. Bacak presi: Bacak ve gluteus kaslarının güçlendirilmesi için uygundur. Makine ile yapılır. Egzersiz yaparken, ayaklarınızı platform üzerinde yerleştirin ve ağırlığı kaldırın.
 4. Bacak uzatma: Bacak ön kaslarının güçlendirilmesi için uygundur. Makine ile yapılır. Egzersiz yaparken, ayaklarınızı makineye bağlayın ve ağırlığı kaldırın.
 5. Bacak kıvrılması: Bacak arka kaslarının güçlendirilmesi için uygundur. Makine ile yapılır. Egzersiz yaparken, ayaklarınızı makineye bağlayın ve ağırlığı kaldırın.
 6. Step-up: Bacak ve gluteus kaslarının güçlendirilmesi için uygun bir egzersiztir. Bir küçük merdiven veya platform kullanılır. Egzersiz yaparken, tek bacağınızla merdivene çıkın ve geri inin.
 7. Calf Raise: Bacak arka kaslarının güçlendirilmesi için uygun bir egzersiztir. Dumbbell veya barbell kullanılabilir. Egzersiz yaparken, ayaklarınızı dizlerinizin üzerinde tutun ve topuklarınızı kaldırın ve indirin.

Bu egzersizleri yaparken, kaslara binen yükü arttırmak ve kasların zorlanmasını sağlamak önemlidir. Düzenli yapılan çalışmalar sonrasında ağırlıklardan destek alınarak, çalışmaları zorlaştırmanız tavsiye edilmektedir.

Bacak Boyunu Uzun Gösteren Egzersizler
Bacak Boyunu Uzun Gösteren Egzersizler

Bacak Egzersizi Yapmanın Faydaları Nelerdir?

 • Bacak kaslarının güçlenmesi: Bacak egzersizleri, bacak kaslarını güçlendirir ve bacakların daha güçlü ve esnek hale gelmesini sağlar.
 • Vücut Görünümünün iyileştirilmesi: Bacak egzersizleri, vücudun yağ oranını azaltır ve kas miktarını arttırır, bu da vücut kompozisyonunun daha estetik hale gelmesini sağlar.
 • Metabolik hızın arttırılması: Bacak egzersizleri, metabolik hızı arttırır ve bu da kalori yakma hızını arttırır, böylece kilo verme veya vücut ağırlığını koruya destek olur.
 • Yüksek esneklik: Bacak egzersizleri, bacak kaslarının esnekliğini arttırır ve bu da daha iyi bir hareket serbestliği sağlar.
 • Daha iyi koordinasyon ve denge: Bacak egzersizleri, bacak kaslarının koordinasyonunu ve dengeyi arttırır ve bu da daha iyi bir dengede durmayı ve hareket etmeyi sağlar.
 • Daha az ağrı: Bacak egzersizleri, bacak kaslarının güçlenmesiyle birlikte bacak ağrılarının azaltılmasına da yardımcı olabilir.
 • Daha iyi yürüme ve koşma: Bacak egzersizleri, bacak kaslarının güçlenmesiyle birlikte yürüme ve koşma becerilerinin de gelişmesine yardımcı olur.
 • Daha iyi kardiyovasküler sağlık: Bacak egzersizleri, kalp ve damar sağlığını iyileştirir ve bu da daha iyi bir kardiyovasküler sağlık için yararlıdır.
 • Gündelik Yaşamda Kolaylık: Düzenli yapılan bacak egzersizleri, günlük hayatta merdiven inip çıkma, yokuş yukarıya yürüme ya da günlük aktiviteler sırasında bacaklarınız güçlü ve esnek kaslara sahip olduğundan çok daha az yorulacaktır.
Bacak Egzersizi Yapmanın Faydaları
Bacak Egzersizi Yapmanın Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir